Linux Komutları

Temel Linux Komutları, Terminal Komutları ve Linux hakkında Türkçe eğitim serisi.

Linux Komutları

YouTube kanalımda Linux komutları hakkında Türkçe rehber video hazırlamaya başlamadan önce bu konuyu dökümante etmek istedim. Günümüzde Linux terminal komutları hakkında bolca eğitim videosu var fakat Türkçe dökümantasyon yok. Amacım hem bu eksiği kapatmak hem de YouTube kanalımın dökümante edilmiş bir versiyonunu tutmak. Ayrıca Linux komutları hakkında bu makaleleri yazarken Flossmanuals‘dan bolca yardım aldım. Bir nevi Türkçe’ye çevirdim diyebilirim. Makale serisi tamamen bittikten sonra kitaptaki bütün konu başlıklarını, Linux komutları ve anlamları, Türkçe olarak Linux Komutları PDF adı ile paylaşıp bir kitap haline getireceğim.

“Kafa karışıklığını önlemek için belirteyim; Kali Linux Komutları, Unix komutları ve normal linux komutları arasında herhangi bir fark yoktur. Temelde kullanılan şey bash olduğu için herhangi bir linux dağıtımında bu komutları kullanabilirsiniz. Kali Linux’un içerisinde gelen siber güvenlik ve pentesting araçlarının kullanımı ayrı bir konudur. İlerleyen zamanlarda o konular hakkında da Türkçe dersler paylaşacağım.”

Aşağıdaki listeden veya direkt Linux Komutları menüsünden konu hakkında yazdığım bütün derslere erişebilirsiniz. Dersleri sırasıyla okuyup uygulamalı bir şekilde takip ettikten sonra Linux Terminal ile alakalı herhangi bir sıkıntınız kalacağını düşünmüyorum.

Linux Komutları

  1. Komut Satırına Giriş
  2. Başlangıç
  3. Terminal Komutlarının Kullanımı (Syntax)
  4. Bilgisayar İçerisinde Gezinmek
  5. Temel Linux Komutları
  6. Daha Hızlı Terminal Kullanmak
  7. Root Kullanıcısı (Superuser)
  8. Yönlendirme(Operatörler)
  9. Birden Fazla Dosya İle İşlem Yapmak(Wildcard)